5in. IN-DASH TACHOMETER; 0-10;000 RPM; ULTRA-NITE
Since 1957, AutoMeter has set the standard in performance, accuracy and durability with their legendary Tachometers. The absolute pinnacle of engineering and technology, it's no wonder AutoMeter can lay claim to more motorsports victories than every other gauge manufacturer combined. The patented air core meter movement, wound in house to exacting standards, can move the needle from 0 - 10,000 rpm in 333 milliseconds. An inaugural inductee to the Hot Rod Speed Parts Hall of Fame, no other tachometer on the market has had anything approaching its impact on professional racing. Built for a lifetime of service under the harshest conditions, this is the no compromise tach for no compromise builds. When you're ready for the best, there isn't another choice.
Since 1957, AutoMeter has set the standard in performance, accuracy and durability with their legendary Tachometers. The absolute pinnacle of engineering and technology, it's no wonder AutoMeter can lay claim to more motorsports victories than every other gauge manufacturer combined. The patented air core meter movement, wound in house to exacting standards, can move the needle from 0 - 10,000 rpm in 333 milliseconds. An inaugural inductee to the Hot Rod Speed Parts Hall of Fame, no other tachometer on the market has had anything approaching its impact on professional racing. Built for a lifetime of service under the harshest conditions, this is the no compromise tach for no compromise builds. When you're ready for the best, there isn't another choice.
- Luminescent Dial Glows Green At Night For Dimly Lit Tracks
- 12 And 16V Compatible
- Compatible w/2-4 Pulse Ignition Signals
- Triage Engine Health And Setup Changes
- For Racing Use Only; Not Intended For Street Applications
- Air-Core Electric Instruments Provide Quick And Accurate Readings
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| ASIN | B0002M702W |
| Bezel Color | Blue |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bracket Included | Yes |
| Bulb Technology | Glow in the Dark |
| Bulb Type | Glow In The Dark |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White |
| Gauge Size | 127mm, 5.000 in. |
| Gauge Size (in.) | 5 |
| Gauge Size (mm) | 127 |
| Gauge Type | In-Dash Tachometer |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9029205000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 117.5mm, 4.625 in. |
| Housing Color | Blue |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | N/A |
| Lighting Type | Glow in the dark dial face |
| Mounting | In-Dash |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 4.3125 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| RPM Range | 0-10000 |
| SDR Required Flag | N |
| Shift Light | Without Shift Light |
| Shift Light Included | No |
| Size | 5.000 in. |
| Size (in.) | 5 |
| Standard Pack | 18 |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074045943 |