2-5/8in. OIL TEMPERATURE; 100-340 F; ULTRA-LITE
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. The advanced Digital Stepper Motor Drive keeps needle movement smooth and precise. Peak value recall and a configurable warning point help you to keep your eyes on the task at hand. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
One of the single most important factors in determining how your engine performs (and how long it performs between rebuilds) is proper oil temperature during operation. Knowing your exact temp allows you to make sure you've got the proper oil weight and cooling capacity. Using AutoMeter's advanced 1/8 in. NPT two wire temperature transducer, you can be assured of the most accurate possible readings of the life blood of your engine. The advanced Digital Stepper Motor Drive keeps needle movement smooth and precise. Peak value recall and a configurable warning point help you to keep your eyes on the task at hand. A direct plug in wiring harness is included for ease of installation.
- Incandescent Lighting Illuminates Around Perimeter Of Dial
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Set Custom Alerts Specific To Your Vehicle
- One-Touch Peak Recall
- Digital Stepper Motor Provides Unmatched Accuracy
- 12 And 16V Compatible
- Incl. Data Acquisition Grade Temp Sender
- Incl. 1/8 in. NPT Temp Sender
- Incl. 3/8 And 1/2 in. NPT Adapters
- Incl. Wiring Harness
- Incl. Bulb/Socket Assembly/Red And Green Bulb Covers
| Attributes | |
| Adapters Included | Yes |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| Anti-Glare Enclosure Included | No |
| ASIN | B001G8LM3E |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Super Bezel |
| Bulb and Socket Number | 3220 |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Incandescent |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Silver |
| Electric Or Mechanical | Electric; Digital Stepper Motor |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Silver, Silver |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Font Color | Black |
| Gauge Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Gauge Size (in.) | 2.625 |
| Gauge Size (mm) | 66.7 |
| Gauge Type | Oil Temperature |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9025198080 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 2.625 in., 66.7mm |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Covers Number | 3244/3215 |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Measurement | US |
| Mounting Bracket Number | 3245 |
| Movement Type | Electric Digital Stepper Motor |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 2.875 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Included | Yes |
| Sending Unit Number | 2258 |
| Size | 2.625 in. |
| Size (in.) | 2-5/8 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Full |
| Temperature | 0-340° F |
| Type | Electrical |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| Wire Harness Number | 5226 |
| GTIN | 00046074044403 |