2-1/16in. FUEL LEVEL; 240-33 ?; ELEC; HOONIGAN
One of the most necessary gauges on any dashboard! AutoMeter makes it easy with our patented air core meter movement with built-in extra dampening to help combat the effects fuel slosh in non-baffled tanks. Works with AutoMeter fuel sender 990345 or other aftermarket 240 Ohm empty to 33 Ohm full fuel level sending units.
One of the most necessary gauges on any dashboard! AutoMeter makes it easy with our patented air core meter movement with built-in extra dampening to help combat the effects fuel slosh in non-baffled tanks. Works with AutoMeter fuel sender 990345 or other aftermarket 240 Ohm empty to 33 Ohm full fuel level sending units.
- Hoonigan Electric Fuel Level Gauge
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B018AIGBUG |
| Bezel Color | Brushed Aluminum |
| Bezel Style | Monster |
| Block Adapter Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | Black |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | Black, Black |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 2.0625 |
| Gauge Size | 2.0625 in., 52.4mm |
| Gauge Size (in.) | 2.0625 |
| Gauge Type | Fuel Level |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026107000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 0.0625 in., 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Flat Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White Incandescent |
| Lighting Type | Incandescent |
| Liquid Filled | No |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | White |
| Outer Bezel Diameter | 2.250 in. |
| Pointer Color | Fluorescent Red |
| SDR Required Flag | N |
| Size | 2.3125 in. |
| Size (in.) | 2-1/16 |
| Standard Pack | 24 |
| Sweep | Short |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074160387 |