5in. QUAD GAUGE; 100 PSI/100-250 F/8-18V/0-90 ?; PRESTIGE PEARL
Sometimes space is limited. The AutoMeter Quad Gauge provides a solution to limited dashboard space while providing a clean look. Individual AutoMeter air core meter movements for each function provide the accuracy and durability required by even the most demanding applications. Includes a single wire 1/8 in. NPT temperature sender and a 1/8 in. NPT oil pressure sender. The voltmeter reads from 8-18v on negative ground electrical systems and fuel level resistance range is 0 ohms empty to 90 ohms full (compatible with Amid 60's through mid 90's GM fuel level senders).
Sometimes space is limited. The AutoMeter Quad Gauge provides a solution to limited dashboard space while providing a clean look. Individual AutoMeter air core meter movements for each function provide the accuracy and durability required by even the most demanding applications. Includes a single wire 1/8 in. NPT temperature sender and a 1/8 in. NPT oil pressure sender. The voltmeter reads from 8-18v on negative ground electrical systems and fuel level resistance range is 0 ohms empty to 90 ohms full (compatible with Amid 60's through mid 90's GM fuel level senders).
- Modern LED Through-The-Dial Lighting
- 12 And 16V Compatible
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Works w/Most 1965-1997 GM Senders
- Air-Core Electric Instruments Provide Quick And Accurate Readings
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B00B81S4OO |
| Bezel Color | Chrome |
| Bezel Style | Street Rod |
| Block Adapter Included | No |
| Bracket Included | Yes |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White, White |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 5 |
| Gauge Size | 127mm |
| Gauge Size (in.) | 5 |
| Gauge Size (mm) | 127 |
| Gauge Type | Quad Gauge |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026800000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Domed Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Liquid Filled | No |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 4.3125 in. |
| Pointer Color | Black |
| Pressure | 0-100 PSI |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Number | 2242/2258 |
| Size | 5.000 in. |
| Size (in.) | 5 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Short |
| Temperature | 100-250° F |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074020209 |