5in. QUAD GAUGE; 100 PSI/100-250 F/8-18V/240-33 ?; PRESTIGE PEARL
Sometimes space is limited. The AutoMeter Quad Gauge provides a solution to limited dashboard space while providing a clean look. Individual AutoMeter air core meter movements for each function provide the accuracy and durability required by even the most demanding applications. Includes a single wire 1/8 in. NPT temperature sender and a 1/8 in. NPT oil pressure sender. The voltmeter reads from 8-18v on negative ground electrical systems and fuel level resistance range is 240 ohms empty to 33 ohms full (compatible with AutoMeter's 3262 fuel level sender).
Sometimes space is limited. The AutoMeter Quad Gauge provides a solution to limited dashboard space while providing a clean look. Individual AutoMeter air core meter movements for each function provide the accuracy and durability required by even the most demanding applications. Includes a single wire 1/8 in. NPT temperature sender and a 1/8 in. NPT oil pressure sender. The voltmeter reads from 8-18v on negative ground electrical systems and fuel level resistance range is 240 ohms empty to 33 ohms full (compatible with AutoMeter's 3262 fuel level sender).
- Modern LED Through-The-Dial Lighting
- 12 And 16V Compatible
- Incl. Mounting Hardware/Instructions
- Works w/240E/33F Ohm Sender; Including PN[3262]
- Air-Core Electric Instruments Provide Quick And Accurate Readings
| Attributes | |
| Add-On Part | N/A |
| Analog Or Digital | Analog |
| ASIN | B00B81RXQY |
| Bezel Color | Chrome |
| Bezel Style | Street Rod |
| Block Adapter Included | No |
| Bracket Included | Yes |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dial (Face Color) | White |
| Electric Or Mechanical | Electric |
| Emission Code | Legal US |
| Face Color | White, White |
| Fitting Type | 0.375 in. NPT and 0.500 in. NPT |
| Fuel Line Adapter Included | No |
| Gauge Adapter Included | No |
| Gauge Diameter (in.) | 5 |
| Gauge Size | 127mm |
| Gauge Size (in.) | 5 |
| Gauge Size (mm) | 127 |
| Gauge Type | Quad Gauge |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026800000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hole Size | 52.4mm |
| Illuminated | Yes |
| Lens | Domed Clear |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Liquid Filled | No |
| Mounting Bracket Included | Yes |
| Mounting Bracket Number | 2230 |
| Movement Type | Electric Air-Core |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Color | Black |
| Outer Bezel Diameter | 4.3125 in. |
| Pointer Color | Black |
| Pressure | 0-100 PSI |
| SDR Required Flag | N |
| Sending Unit Number | 2242/2258 |
| Size | 5.000 in. |
| Size (in.) | 5 |
| Standard Pack | 18 |
| Sweep | Short |
| Temperature | 100-250° F |
| Voltage | 8-18 V |
| Warranty Time | 12 |
| GTIN | 00046074020193 |